Makine Mühendisliği

Tam Zamanlı Öğr. Üyeleri

Tam Zamanlı Öğretim Üyeleri

Öğretim Üyeleri
 


E-posta: delalec@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 00

Kişisel Web Sitesi

 

Can Fuad Delale
Profesör
Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Can Fuad Delale Boğaziçi, Bilkent, İstanbul, İstanbul Teknik ve Işık Üniversitelerinde öğretim üyesi ve TÜBİTAK Temel Bilimler Enstitüsü’nde uzman araştırmacı olarak çalıştı. Ayrıca Japonya’da University of Tokyo’da, Almanya’da Karlsruhe Institute of Technology, Max Planck Institut für Strömungsforschung ve Münih Teknik Üniversitesi’nde, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde, Hollanda’da Eindhoven University of Technology’de ve ABD'de California Institute of Technology ve Worcester Polytechnic Institute’de konuk eğitimci ve araştırmacı olarak bulundu. “Yoğuşma Durumunda Gaz Dinamiği”, “Kabarcıklar için Homojen Çekirdekleşme Kuramı”, “Hidrodinamik Kavitasyon”, “Sıvılaştırılmış Yakıtlı Türbopompaların Tasarımı” ve “Kavitasyon Optimizasyonu”, “Daimi Olmayan Kavitasyonlu Akışlar” araştırma ve geliştirme projeleri arasındadır. Profesör Delale, 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne asosiye üye, 2013 yılında Bilim Akademisi Derneği’ne asli üye seçildi. American Physical Society ve European Mechanics Society üyesi olup TÜBİTAK Teşvik ve Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibidir. MEF Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Can Fuad DELALE’nin Bubble Dynamics and Shock Waves adlı kitabı bulunmaktadır.

Araştırma Alanları: Multiphase Flows, Bubble Dynamics, Shock Waves, Aeroacoustics.

Doktora: Brown Üniversitesi, Mühendislik/Akışkanlar Mekaniği ve Termodinamik Grubu, ABD, 1983.
Y. Lisans: Lehigh Üniversitesi, Fizik, ABD, 1979.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü, 1976.

 


E-posta: unalf@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 05

Kişisel Web Sitesi

 
Mehmet Fevzi Ünal
Profesör
Mühendislik Fakültesi Dekanı, Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Mehmet Fevzi Ünal, 1985-2014 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği Bölümünde çalıştı. 1986-1988 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde danışman olarak görev yaptı. Deneysel ve sayısal aerodinamik alanında araştırmalar yapmak üzere, Japan Society for the Promotion of Science bursiyeri olarak, 1995-96 yılları arasında Yokohama National University, Japonya’da; 1996-97 yılları arasında, Fulbright bursiyeri olarak Lehigh University, Pennsylvania, ABD’de bulundu. 1989-1998 yılları arasında Imperial College of Science and Technology, Havacılık Bölümü ile ortak araştırma projeleri yürüttü. 1994-2002 yılları arasında altı sene Uçak Mühendisliği Bölüm Başkanı, 2004-2010 yılları arasında, iki dönem  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı, 2010-2012 arasında araştırma ile ilgili İTÜ Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Ocak 2014’den itibaren MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanıdır.
 
Araştırma Alanları: Deneysel ve Sayısal Akışkanlar Mekaniği/Aerodinamik, Çırpan Kanat Aerodinamiği, Akışın Uyardığı Titreşimler.
 
Doktora: Makina Mühendisliği ve Mekanik Bölümü, Lehigh University, Bethlehem, PA, ABD, 1985.
Y. Lisans: Makina Müh. Bölümü, The Catholic University of America, Washington D.C., ABD, 1981.
Lisans: Genel Makina Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi, 1978.
 


E-posta:dorantesd@mef.edu.tr
Telefon:+90 212 395 36 40

Kişisel Web Sitesi

Dante J. Dorantes-González
Profesör

Prof. Dr. Dante Dorantes-González, Meksika’daki Monterrey Teknoloji Enstitüsü’nde, Makine ve Mekatronik Bölüm Başkanlığı yapmış ve İnnovasyon Merkezi’nin müdürü olarak çalışmıştır. 2008 yılında, Çin’de bulunan Tianjin Üniversitesi’nde Hassas Cihazlar ve Optoelektronik Mühendisliği Okulu’nda çalışmaya başlamıştır. Temmuz 2014 yılında, MEF Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü’ne katılmıştır. Birkaç uluslararası araşatırma projesi yürütücülüğü yapmış ve birkaç ders kitabı, patent ve 60’tan fazla hakemli makale yazarıdır. Birkaç uluslararası konferansta oturum başkanlığı yapmış ve birkaç bilimsel derginin editorler kurulunda yer almaktadır.

Araştırma Alanları: Tahribatsız Test ve Karakterizasyon, Lazer Ultrason, Yüzey Akustik Dalgalarına Dayalı Lazer Teknolojisi, İnterferometri Tasarımı, Piozoelektrik Teknolojisi, Mekatronik Tasarımı, Üretim Süreci Planlama, Otomasyon.

Doktora: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Esnek İmalat Sistemleri, Rusya, 1997.
Y. Lisans: Texas Üniversitesi Dallas, İşletme Yönetimi, ABD, 1996.
Y. Lisans: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Otomatik Kontrol Sistemleri, Rusya, 1994.
Lisans: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Otomatik Kontrol Sistemleri, Rusya, 1992.

 


E-posta: cinara@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 3682

Kişisel Web Sitesi

Ali Çınar
Doçent

Doç. Dr. Ali Çınar, İstanbul Teknik Üniversitesinde 7 yıl doçent  olarak çalıştıktan sonra, 1991 yılından itibaren 23 sene endüstride çalıştı. Bilgisayar destekli tasarım ağırlıklı olmak üzere Japonya’da 7 yıl ve 1.5 sene Ford Motor Şirketi Amerika dahil otomotiv sektöründe Ford Otosan’da 16 yıl çalıştı. Ford Otosan’da 1998 den itibaren hafif ticari araç ve kamyon tasarım projelerinin tamamında araç dayanım ve ömür konusunda teknik liderlik görevi yaptı. MEF Üniversitesinde 2014 yılında akademik hayata geri dönüş  yaptı. Sanayide edindiği bilgi ve tecrübeleri yapısal mekanik, bilgisayar destekli tasarım, dayanım ve ömür, araç özellikleri konularında makine mühendisliği bölümü öğrencilerine aktarmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

Araştırma Alanları: Kırılma mekaniği, Elasto-plastisite, Termo- elastisite, Uygulamalı sonlu elemanlar metodu, Yorulma, Araç dayanım ve ömrü.

Doktora: Carnegie Mellon Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, ABD, 1984.
Y. Lisans: Lehigh Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, ABD, 1980.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 1978.

 


E-posta: korukh@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 54

Kişisel Web Sitesi

Hasan Körük
Doçent

Doç. Dr. Hasan Körük, lisansüstü çalışmalarına başlamadan önce Arçelik A.Ş.'nin Ar-Ge Bölümü'nde enerji verimliliği üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. Lisansüstü çalışmaları sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Hasan Körük, doktora çalışmaları sırasında, Temmuz 2012 ve Ocak 2013 tarihleri arasında, Ohio Eyalet Üniversitesi, Akustik ve Dinamik Laboratuvarı'nda yapıların akustik ve modal davranışları üzerinde araştırmalar gerçekleştirdi. Doktora çalışmalarından sonra, Ekim 2013 ve Şubat 2014 tarihleri arasında EDA-Enerji Dinamik Akustik Limited Şirketinde (Arı Teknokent) yapıların akustik ve titreşimleri ile ilgili projelerde uzman araştırmacı olarak çalışan Hasan Körük, Mart 2014 tarihinde MEF Üniversitesi'de Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Kasım 2014 ve Mart 2016 tarihleri arasında, Imperial College London, Biyomühendislik Bölümü’nde ultrason üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. Mart 2016 tarihinden beri MEF Üniversitesi'nde çalışmalarını yürüten Dr. Hasan Körük, Eylül 2017 tarihinde MEF Üniversitesi'nde doçent kadrosuna atandı. Hasan Körük, Temmuz 2018 ve Eylül 2018 tarihleri arasında Imperial College London, Biyomühendislik Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak ultrason üzerine araştırmalar gerçekleştirdi.

Araştırma Alanları:  Akustik ve Gürültü, Mekanik Titreşimler, Ultrason.

Doktora: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 2013.
Y. Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 2008.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 2005.

 


E-posta: layeghs@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 11

Kişisel Web Sitesi

Seyed Ehsan Layegh Khavidaki
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğr. Üyesi S. Ehsan Layegh K., doktora programı kapsamında 2010 yılında Koç Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği Bölümü, İmalat ve Araştırma Merkezi (MARC) Laboratuvarında çalışmalarını yapmak üzere burs aldı. Ayrıca, doktora sonrası çalışmalarını da aynı laboratuvarda yürüttü ve metal kesimi, işleme proseslerinin dinamik simülasyonu, katma imalat, otomasyon ve mekatronik gibi farklı araştırma konuları üzerine yoğunlaştı. 2016 yılında Koç Üniversitesi'nde öğetim görevlisi olarak çalışmış ve imalat usülleri ile ilgili dersler vermiştir. 2006 ve 2008 yılları arasında, kalıp ve kalıp imalatı, prototipleme ve talaşlı imalat ile ilgili projeler kapsamında endüstride çalıştı. Aynı zamanda İran'daki farklı üniversitelerde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Layegh, 2017'de MEF Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başlamıştır. Şu anki araştırma konuları arasında, geometrik, statik ve dinamik işleme süreçlerinin simülasyonu, sonlu elemanlar yöntemi ve analizi, CAD / CAM, katma değerli üretim ve takım tasarımı bulunmaktadır.

Araştırma Alanları:  Metal Kesme, Takım Tasarımı, Katkı Üretimi, CAD / CAM / CAE, İşleme Süreçlerinin Sanal Simülasyonu.

Doktora: Koç Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Türkiye, 2015.
Y. Lisans: Ferdowsi Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İran, 2006.
Lisans: Ferdowsi Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İran, 2003.

 


E-posta: arslanil@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 11

Kişisel Web Sitesi

İlker Arslan
Dr. Öğretim Üyesi 

İİlker Arslan lisans ve yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden almıştır. Yüksek lisans süresince Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nde araştırma görevliliği yapmıştır.  Doktorasını Sabancı Üniversitesi Matematik Bölümü’nde tamamlamıştır. Sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Matematik Bölümü bünyesinde TUBİTAK tarafından destekli "Von Neumann Cebirleri üzerine geometrik sorular" isimli projede yer almıştır. Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi’nde mühendislik, fen ve sosyal bilim fakülteleri öğrencileri için çeşitli matematik dersleri vermiştir. 

Araştırma Alanları:  Operatör Teori, Dirac operatörü potansiyeli türevlenebilirliği, Fonksiyonel Analiz ve Olasılık, rasgele permütasyonlar.

Doktora: Sabancı Üniversitesi, Matematik Bölümü, 2016.
Y. Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Matematik Bölümü,  2010.
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Matematik Bölümü, 2007.

 

Araştırma Görevlileri


E-posta: karapekmeza@mef.edu.tr 
Telefon: +90 212 395 36 00


Kişisel Web Sitesi

Aras Karapekmez
Doktora Öğrencisi

Aras Karapekmez, lisans eğitimini 2014 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitiminin ardından bir yıl mekanik tesisat sektöründe hizmet veren özel bir firmada proje mühendisi olarak görev aldı. Lisansüstü eğitimine Yıldız Teknik üniversitesinde devam eden Aras Karapekmez, yüksek lisans tez çalışmaları sırasında yenilenebilir enerji kaynaklı entegre çoklu üretim sistemleri, enerji depolama ve hidrojen üretimi konuları üzerinde çalıştı. Ayrıca, yüksek lisans tez çalışmaları sırasında değişim öğrencisi olarak yaklaşık bir yıl Darmstadt Teknik Üniversitesi’nde atıklardan enerji üretimi konusu üzerine çalışmalar yürüttü. Tez dönemi sırasında gerçekleştirdiği çalışmalardan ürettiği, uluslararası konferansların bildiri kitapçıklarında yer almış 5 adet bildirisi ve SCI indeksli uluslararası dergilerde yayınlanmış 3 adet makalesi vardır. Buna ilaveten, yüksek lisans eğitimi sırasında YTU Bilimsel Araştırmalar Komisyonu (BAP) tarafından desteklenen ‘Jeotermal enerji santrallerinde hidrojen sülfürden hidrojen üretimi’ adlı bir proje gerçekleştirdi. Doktora eğitimine ise Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden Aras Karapekmez, şuan ders aşamasında olup Doktora tezinde ‘Elektrikli araçlarda pil ömrünün uzatılması’ konusu üzerinde çalışmalar gerçekleştirecektir. 2019 yılından beri MEF Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm’ünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları:  Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Entegre Çoklu Üretim Sistemleri, Enerji Depolama ve Hidrojen Üretimi, Elektrikli Araçlarda Pil Ömrünün Uzatılması.

Doktora: Boğaziçi Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü (2019-devam ediyor).
Y. Lisans: Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 2018.
Lisans: Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, 2014.

 
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x